20 umělců Musea Kampa je cyklus doprovodných programů, v nichž tematizujeme sbírky našeho muzea.

Vybrali jsme celkem čtyři okruhy, z nichž každý reprezentuje 5 umělkyň či umělců, jejichž jména postupně odhalujeme.

Věra Janoušková

Eva Kmentová

ZÁZNAMY PŘEDNÁŠEK

•••••

Bílá sukně. Ženské umělecké osobnosti 60. a 70. let ze sbírek Musea Kampa pohledem Kateřiny Štroblové

Na pozadí vybraných děl ze sbírek Musea Kampa se historička umění Kateřina Štroblová zaměří na silnou generaci ženských umělkyň 60. a 70. let. Autorky jako Věra Janoušková, Alena Kučerová, Adriena Šimotová, Eva Kmentová a další patřily k silným uměleckým osobnostem, které ovlivnily české umění druhé poloviny dvacátého století. Jejich dílo i postavení v rámci umělecké scény otevírá otázku pozice žen-umělkyň i problematiku samotného „ženského umění“.

Ve středu Evropy. Středevropské umění pohledem Barbory Kundračíkové a Pavlíny Morganové

V roce 1988 připravili Meda Mládková a Dieter Ronte, tehdejší ředitel Museums Moderner Kunst ve Vídni, výstavu s názvem Expressiv. Ta představila umění druhé poloviny 80. let z prostoru geograficky vymezitelného jako bývalé Rakousko Uhersko – i když v úvodním textu si jako jedno z témat vymezili otázku, jestli se střední Evropa jako idea přežila, když už neexistuje jako politická entita. Tato výstava a pohled obou autorů výstavy jsou impulzem pro diskusi věnovanou umění střední Evropy. Budeme se snažit pojmenovat důvody, proč dává nebo naopak nedává smysl v současnosti tento pojem používat.

Diskutovat budou Barbora Kundračíková a Pavlína Morganová. Diskuzi bude moderovat Helena Musilová.

DOPROVODNÉ PROGRAMY

•••••

• Kódy a krajiny 1: český neokonstruktivismus pohledem Karla Dudra (Od krajiny k racionalitě)

26.11., 18.00