Variabilní vánoční ozdoby

Vladimír Janoušek se mimo jiné snažil své sochy otevřít možnosti pohybu a proměny v čase. Postupně začal vytvářet tzv. variabily, které někdy nazýval změnami. Jde o objekty s pohyblivými částmi a Janoušek chtěl, aby si je divák nejen prohlížel, ale sám je mohl upravovat…

Konstrukce v krajině 1, 1978, laťovka, vrstvený hliníkový plech, železo, polychromie, 123 x 133,5 cm
Kejklíř II, 1977, masonit, hliníkový vrstvený plech, železo, polychromie, 200 x 110 x 23 cm foto Ondřej Polák
Host 1, 1979, laťovka, hliníkový plech, železo, 131 x 100 cm Moravská galerie v Brně
Bez názvu (Žena s kyvadlem), laťovka, hliníkový plech, železo, rytí, Dolmen galerie foto Hana Hamplová
Bez názvu (Poslední pád – Ikaros), 1986, laťovka, překližka, hliníkový plech, polychromie, pastel, 243 x 310 cm foto Hana Hamplová

Co si takové proměnlivé sochy pověsit na stromeček?

Co budete potřebovat?

  • papír (my použili tvrdší stříbrný)
  • nůžky
  • špendlík a gumu na vytváření dírek v papíru
  • vteřinové lepidlo
  • patentky

Postup:

  1. Z papíru si vystříhejte tvary, které pak chcete propojit do vánoční ozdoby. Můžete si na stromeček pověsit panáčka, nebo se pustit do vod abstrakce.
  2. V místech spodních, statických dílů, kam chcete umístit spoje/klouby, nalepte vteřinovým lepidlem spodní díly patentek. Lepidlo nechte pořádně zaschnout.
  3. Do vrchních, pohyblivých dílů si udělejte dírky – díl si položte na gumu a díru udělejte špendlíkem, nebo připínáčkem. Pozor, ať díry neuděláte moc velké, patentky by pak díly neudržely v zamýšlené poloze.
  4. Ujistěte se, že vteřinové lepidlo vám pořádně zaschlo. Pak napojte vrchní díly na spodní – do dírky vtlačte čepičku patentku. Nebojte se trochu zatlačit, že bude papír pomačkaný nevadí, to se překryje v následujícím kroku.
  5. Pak už stačí jen nacvakat na patentky horní části, čímž hezky zakryjte všechny nerovnosti, ozdoby zavěsit na háčky a umístit na stromeček. Polohy dílů můžete v průběhu svátků proměňovat a naplno tak využít variabilitu těchto ozdob!

Krystaly na vánočním stole

předvánoční výtvarná dílna

Odlišné vidění Františka Kupky (přednáška Kateřiny Svatoňové)

online přednáška