Skoda_5platonskych-teles_CZ
expozice_3
expozice_2
expozice_6

20/3/2018 – 3/6/2018

Vladimír Škoda

Mysterium Cosmograficum – Johanes Kepler

Výstava českého sochaře působícího ve Francii je nazvaná podle prvního ze spisů Johannese Keplera, v němž propočítává tajemství vesmíru. Paralelní výstavu v Zámku Trója naleznete pod titulem jedné z posledních Keplerových knih – Harmonices Mundi, Harmonie světů.

Výstava je rozčleněna do tří základních okruhů, každý se vztahuje k odlišné výpovědi o vesmíru. Je tu nezměrný a nekonečný vesmír Giordana Bruna, zlatý řez – božská proporce Lucy Pacioliho a vesmír plný frekvenční a vibrující energie Nikoly Tesly.

Vladimír Škoda vyšel z kovářského řemesla a kováři byli prvními alchymisty. Jako první ukoval Škoda oblek pro Golema, postupně se přes zájem o meteoritické tvary dostal k dokonalé formě – kouli. Koule zastupuje celek vesmíru, jednotlivá vesmírná tělesa i ideální tělesa platónská. Zabýval se také myšlenkou kyvadla, rovnováhy, spirály a sféry. Později se jeho pozornost soustředila na vibrující, otáčející se nebo konkávní zrcadla. Zrcadlo může být bránou do jiné dimenze, vytvořit iluzivní prostor plný hádanek na téma paralelního času a prostoru. Zrcadlo je také odrazovou plochou etickou – žijeme tak, abychom se na sebe mohli beze strachu podívat do zrcadla.

 

Kurátorka: Miroslava Hajek
Přízemí, Konírna

 

VSTUPNÉ:

Dospělý: 100 Kč
Studenti: 50 Kč
Senior nad 60 let: 50 Kč
Rodina (2 dospělí + 3 děti mladší 15 let): 160 Kč
Dítě do 6 let: zdarma