Vzdělávací programy k výstavě Pravoslava Sováka

Přijďte s dětmi poznat v Čechách málo známého grafika Pravoslava Sováka, jehož dílo je zastoupeno ve sbírkách světových muzeí a bylo představeno na mnoho velkých výstavách. Nyní máte příležitost v Museu Kampa poodhalit hravou a zábavnou formou, grafické techniky a nejrůznější Sovákovy inspirace.

KRAJINY MĚSTA

Kolik je v Praze záhadných míst? Co mají různá města společného? Jsou si domy všude na světe podobné? Co roste za starou zdí? Kam dohlédneš z okna bytu? A kdo nebo co se skrývá v ulicích?

Workshop Krajiny města učí děti poznávat tvorbu světového grafika s českými kořeny Pravoslava Sováka, který je typický kombinováním technik a vrstvením jednotlivých momentů přes sebe.

Vhodné pro 1. i 2 stupeň  ZŠ a pro SŠ.

OBRAZY V OBRAZECH

Jaký je rozdíl mezi muzeem a galerií? Proč bychom měli dnes chodit na výstavy a jak máme umění rozumět? Co je objekt pozorování? Kde jsou hranice umění, často záleží na divákovi a jeho úhlu pohledu. Četné grafiky Pravoslava Sováka se zaměřují na prostory výstavních institucí a jejich sbírek. Pracuje s obrazy v obrazech či vztahy mezi návštěvníky jako filmový režisér.

Hravou formou si děti vyzkouší práci umělce a kurátora, pomocí hry si navrhnout vlastní výstavu v Sovových mlýnech. Bude se vcházet do Musea Kampa z lodi nebo helikoptéry? Jakou výstavu byste v Museu uspořádali vy?

Vhodné pro 1. i 2. stupeň  ZŠ a pro SŠ.

KILOMETRY PRÁCE

Všestranný tvůrce, ale především geniální grafik Pravoslav Sovák vytvořil již kilometry prací. S milimetrovou přesností si hraje s každým detailem. Pod jeho rukama vznikají díla nadčasová, přístupná všem generacím. Divákům pomocí svých experimentálních děl vypráví podivuhodné příběhy, poodhaluje zážitky z cest, či odhaluje prosté pohledy do krajiny, které však svým přístupem činí neobyčejnými. Hravou formou si děti vyzkoušejí práci s rastrem, rytmem, a strukturou, kterou však stejně jako Sovák zkombinují i s imaginací a fantazií. Pomocí hry s geometrizací prostoru bude návštěvníkům přiblížena konstruktivní metoda Sovákovy tvorby, ve které právě rytmus, struktura a kompozice hrají neobyčejně důležitou roli.

Vhodné pro 2. stupeň ZŠ a SŠ.

Pravoslav Sovák – Kurátorská komentovaná prohlídka s Helenou Musilovou

16/3/2018 v 18:30