Radoslav Kratina: domácí výtvarná dílna

Radoslav Kratina často vytvářel umělecká díla, kterým říkáme variabily. To znamená, že se jejich podoba proměňuje podle toho, jak je zrovna poskládáme. Jsou totiž tvořeny částmi, které lze různě naklánět, přeskupovat nebo posouvat. Pár si jich můžete prohlédnout na těchto obrázcích:

V našem tvoření nám bude východiskem reliéf, který vidíte hned na prvním obrázku. Když se na něj podíváte, vidíte v něm náhodu a chaos, nebo spíše řád a nějakou pravidelnost? Opakuje se v něm něco? A jak jinak by šlo tyčinky v něm uspořádat?

Zkuste vytvořit vlastní dílo, ve kterém se pokusíte vyjádřit chaos, nebo naopak nějaký řád – pravidlo, které se bude opakovat.

Pomůcky:  

2x čtvrtka
tenký papír
nůžky
lepidlo
suchý nebo mastný pastel/uhel/voskovka

Postup:

  • Ze čtvrtky nastříhejte přibližně stejně dlouhé proužky, budete jich potřebovat kolem 30.
  • Nalepte je na čtvrtku – nejprve však rozmyslete, zda bude vaše dílo chaotické, nebo budou proužky v nějakém systému! Můžete je lepit přes sebe i do několika vrstev.
  • Až budete mít proužky nalepené, stačí vzít tenký papír a položit jej přes váš reliéf.
  • Vyberete si barvy (jednu či více) a technikou frotáže přenesete vaše dílo na tenký papír. Čtvrtka s reliéfem nám tedy leží pod tenkým papírem a my ji pomocí rovnoměrného přejíždění plochou pastelu přeneseme na papír vrchní. Stejně, jako byste třeba chtěli na papír přenést pětikorunu. Je dobré si spodní čtvrtku pevně přidržet. Můžeme barvy vrstvit, přidáním dalších barev můžete váš chaos nebo řád ještě podpořit. A klidně můžete vyzkoušet variant hned několik!

Alena Kučerová: domácí výtvarná dílna

bod, linie, hmat

Jagoda Buić: domácí výtvarná dílna

textil, měkkost, opakování