PhDr. VINCENC KRAMÁŘ, 1980, patinovaná sádra, sbírka autorky, PhDr. Vin…

27/10/ 2018 – 20/1/ 2019

Vlasta Prachatická - Portréty

Museum Kampa připomíná ve výběrové retrospektivě tvorbu významné české sochařky Vlasty Prachatické. V pražské výstavní síni jsou její díla formou samostatného souboru vystavována po delší době, její retrospektiva ve Veletržním paláci Národní galerie byla uspořádaná v roce 2001.
Vlasta Prachatická (nar. 1929) studovala AVU u profesora Otakara Španiela. Spolu se svým manželem Stanislavem Kolíbalem, Václavem Boštíkem, Adrienou Šimotovou, Jiřím Johnem, Věrou Janouškovou, Vladimírem Janouškem a dalšími byla členkou skupiny UB 12. Ve své tvorbě se věnovala výhradně sochařskému portrétu a v tomto oboru se stala jednou z nejrespektovanějších osobností českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století.
V setkání s autorčinými sochařskými portréty jejích blízkých, osobních přátel nebo obecněji známých osobností kulturního a společenského života, jež byly jejími současníky nebo žily v nedávné či dávnější minulosti, se můžeme stát účastníky tichých kontemplativních událostí vyrůstajících z komunikativního, dialogicky orientovaného vztahu mezi ní – portrétující a portrétovanými. Obraz tohoto vztahu, jejž můžeme chápat jako vlastní součást autorčina výtvarného vyjádření, přináší mimořádně citlivou výpověď o hledané – v tichu a v reflektovaném čase a sebezpytování hledané, nacházené, zkoušené a obhajované lidskosti těch, s nimiž se ve své tvorbě a prostřednictvím své tvorby přímo či nepřímo setkávala. Spolu s tím přináší neméně podstatnou výpověď o tom, čím přímé či nepřímé osobní setkání tohoto duchovního rozměru může být a je pro ty, kteří do takto utvářeného a udržovaného pole otevřené vstřícnosti vcházejí, v něm setrvávají a k němu se vztahují.
Od roku 2006 je Vlasta Prachatická čestnou členkou britské Society of Portrait Sculptors.

kurátor: Pavel Brunclík

Konírna