Aktuální výstavy

Toyen (Marie Čermínová)

5. září 2015 – 3. ledna 2016

Vážení návštěvníci,
omlouváme se, ale na výstavu TOYEN není z bezpečnostních důvodů možný vstup s kočárky!

Všechny ostatní expozice a výstavy jsou pro rodiče s dětmi i s kočárky přístupné.

Velmi se omlouváme a děkujeme za pochopení!

Výstava Toyen : Vidím neboť je noc představuje v několika hlavních uměleckých úsecích esenci jejího vnitřně soustředěného díla Toyen. Pečlivě vybrané obrazy jsou zapůjčeny z mnoha významných státních i soukromých českých i pařížských sbírek. Divák se tak setká se stěžejními díly, která Toyen představila na prvé surrealistické výstavě v roce 1934, mezi něž patří klíčové práce jako Ztroskotání ve snu či Člověk z klihu, na druhé surrealistické výstavě v roce 1938, kdy vedle známých obrazů jako Finis terrae a Sen uvidí snad nejvýznamnější dílo Spící, které patří k nejčastěji reprodukovaným obrazům českého malířství minulého století, i s pracemi, které Toyen uskutečnila během nacistické okupace, mezi něž se řadí i magnetizující obraz Po představení. V roce 1947 se Toyen rozhodla s Jindřichem Heislerem odejít do Francie. Výstava rovněž vyzdvihuje stěžejní úseky její tehdejší tvorby: sleduje, jak se od méně známých obrazů z prvé poloviny padesátých let postupně autorka dobírá k výrazným uměleckým ziskům, jež zastupuje podstatný výběr ze souboru Sedm mečů bez pochvy (1957), a především působivý, tajemný obraz Poledne půlnoc (1961), obdivovaný tehdejšími členy pařížské surrealistické skupiny. Ve druhé polovině šedesátých let Toyen se vší důrazností rozvíjí dramatický vztah mezi mužem a ženou-šelmou či ženou-dravcem, jenž pronikl do tří nejvýznamnějších obrazů její závěrečné tvorby – Zástěna (1966), Zatmění (1968) a Když zmlknou zákony (1969), které jsou společně vystaveny v Praze vůbec poprvé.

Unikátní výstavu doprovází monografie, jejímž autorem, jakož i celého výstavního projektu, je PhDr. Karel Srp, odborník na dílo české i evropské moderny.

Partneři výstavy TOYEN:

logo

Central And Eastern European Art Foundation
Nadace Pudil Family Foundation
PROXY-FINANCE, a.s.
Kodl Galerie

Generální partner Musea Kampa: Vítkovice – Machinery Group
Hlavní partner Musea Kampa: Renomia, UnicreditBank, ČSOB
Partneři Musea Kampa: Hlavní město Praha, Městská část Praha 1
Mediální partneři Musea Kampa: BigBoard, Impuls Radio

Kamil Lhoták

17. července 2015 – 18. října 2015

Výstava v Museu Kampa představuje veřejnosti dobře známou osobnost malíře a ilustrátora Kamila Lhotáka (1912-1990). Jeho rozsáhlé malířské a ilustrační dílo bylo představeno na desítkách výstav doma i v zahraničí. Aktuální výstava Sic Itur Ad Astra (Takto se létá ke hvězdám) vznikla ve snaze představit významné provenční obrazy, které byly často Lhotákovým darem jeho blízkým přátelům. Výstava byla připravena ve spolupráci s Retro Gallery.

Přes šedesát olejomaleb promlouvá svými příběhy nejen v rovině malířské, ale také vztahové. Jména jako Jiří Kolář, Adolf Branald, František Hrubín, Josef Hiršal, Kamil Bednář, Ivo Vodseďálek, Ivan Blatný nebo Václav Chochola jsou nostalgickou vzpomínkou na přátelství, která vypovídají o lidech i motivech, které Kamil Lhoták maloval. Literární a společenský svět, který jej obklopoval, je pozoruhodnou intelektuální paletou a bohatým zdrojem nezapomenutelných výjevů.

Přes šedesát olejomaleb představuje to nejlepší z let 1937 až 1954. Většina obrazů má výstavní premiéru, často skončily jako osobní dar někomu, kdo se z něj těšil po generace. Některé byly vystaveny na prvních výstavách Skupiny 42, některé jsou zcela novým objevem.

Výstava je doplněna úryvky z literární tvorby přátel Kamila Lhotáka a je představen i jeden jeho původní text - lehce morbidní pohádka Kouzelník a hostinský, kterou napsal ve čtyřicátých letech. Výstava v Museu Kampa nemá za cíl být vědeckou studií srovnávající vztah slova a obrazu, spíše by ráda vzdala hold přátelům, kteří se potkali ve svých básních a obrazech a společně vzlétali ke hvězdám.

Výstavu doplní výpravný katalog o 100 stranách, v němž jsou k nalezení reprodukce všech vystavených děl včetně soupisových čísel, či kalendárium s doplňujícími texty. Umělecká díla doplňují momentky ze Lhotákova života od významného fotografa Václava Chocholy.

Text: MgA. Jakub Sluka, kurátor výstavyHlavní navigace: