Aktuální výstavy

Sté výročí od narození Jiřího Koláře (*24. září 1914 Protivín – †11. srpna 2002 Praha)

JK

Jiří Kolář, Lichtenstein zpěvavý, 1970

proláž, 18,8 x 12,5 cm Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových

září 2014 – leden 2015

VJiří Kolář je jednou z nejdůležitějších osobností zastoupených ve Sbírce Jana a Medy Mládkových, jeho kolekce je velmi rozsáhlá a mimořádně kvalitní. Obsahuje totiž především díla vzniklá od konce čtyřicátých do poloviny sedmdesátých let, která pro umělce představovala nejdůležitější vývojové období. Mládkovi ji získali z největší části z výstavy Jiřího Koláře v Guggenheimově muzeu v New Yorku, která se uskutečnila v roce 1976 zásluhou tehdejšího ředitele českého původu Thomase Messera. Kolekce, kterou si Jiří Kolář pro newyorskou výstavu sám vybral, obsahuje soubory nejdůležitějších metod, které v průběhu let a nejvíce od konce padesátých do konce šedesátých let objevil. Sbírka se v Praze představila poprvé v polovině devadesátých let minulého století v Domě U Černé Matky Boží, kterou v té době spravovalo České muzeum výtvarných umění. Tehdy také vyšel ke sbírce obsahující na 250 koláží, kolážovaných objektů a dalších děl, obsáhlý katalog. Ten však je již vyprodán a navíc nebyl příliš kvalitně vytištěn.

Tentokrát chce Museum Kampa dvacet let po premiéře vystavit přes sto nejdůležitějších děl v prostoru dvou poschodí tzv. Schulzova křídla, kde je jinak umístěna stálá expozice Františka Kupky. K výstavě zamýšlí vydat nový katalog, ve kterém budou nové texty zahrnující současná bádání a také budou díla výrazněji rozdělena především podle základních metod, ke kterým patří roláž, proláž, chiasmáž, muchláž, antikoláž atd. Podle stejných zásad bude sbírka také vystavena a navíc chce do určité míry respektovat původní koncepci z Guggenheimova muzea. V letošním roce také instituce skutečně reprezentativní výstavou oslaví umělcovo sté výročí narození.

Jiří Machalický, kurátor výstavy

fremund

18. září - 7. prosince 2014

Připravovaná retrospektivní výstava českého malíře a grafika Richarda Fremunda (1928-1969) představí reprezentativní výběr autorových děl převážně ze soukromých sbírek.

Výstava pořádaná u příležitosti 45. výročí autorovy náhlé smrti si dává za cíl představit veřejnosti méně známá Fremundova díla ze soukromých sbírek.

Richard Fremund byl již za svého života zastoupen ve třech významných sbírkách dobových sběratelů: Vincence Kramáře, Jiřího Koláře a Josefa Sudka. Součástí výstavy budou také dva obrazy se Sudkovy pozůstalosti, které dnes patří do sbírek Národní Galerie v Praze.

Kurátorkou výstavy je teoretička umění Marcela Chmelařová, která je zároveň autorkou rozsáhlé Fremundovy monografie, kterou v letošním roce vydala Retro Gallery. Výstavu doprovodí i plně ilustrovaný katalog s úvodním slovem Marcely Chmelařové.

Výstava je společným projektem Musea Kampa a Retro Gallery.

Pohádkový svět Zdeňka Smetany

Rakosnik

18. července - 5. října 2014

Autor oblíbených českých večerníčků, animátor Zdeněk Smetana, představuje své nejznámější pohádkové bytosti Křemílka a Vochomůrku, Rákosníčka či Malou čarodějnici v Museum Kampa na Malé Straně. Součástí výstavy jsou nejenom originální kresby dětských postav, ale i unikátní kolekce suchých jehel, která divákovi přiblíží dospělejší stránku Smetanovy tvorby. Zároveň jsou prezentovány tři oleje květin, jež dosud nebyly nikde vystaveny.Hlavní navigace: