Osobnosti Musea Kampa

Václav Havel

Čestný předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových

(5. 10. 1936 - 18. 12. 2011)

Spisovatel a dramatik spojený v 60. letech s Divadlem Na Zábradlí, autor několika vynikajících a světoznámých absurdních her. Jméno Václava Havla je nicméně spojeno především s politickou činností. Byl jedním z prvních mluvčích Charty 77, vůdčí osobností politických změn v listopadu 1989, bývalým a do roku 2003 současně úplně prvním prezidentem České republiky.

Po odchodu z vysoké politiky se Václav Havel věnoval myšlence dodržování lidských práv ve světě. Jako spoluzakladatel Nadace Václava a Dagmar Havlových Vize'97 podporoval řadu humanitárních, zdravotních a vzdělávacích projektů. Za své literární dílo, smýšlení a celoživotní úsilí o dodržování lidských práv, obdržel řadu státních vyznamenání, mezinárodních cen a čestných doktorátů.

Madeleine Albright

Čestná členka správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových

narozena 15. 5. 1937 v Praze

Madeleine Korbel Albright, původním jménem Marie Jana Korbelová, americká politička s českým původem. Tato energická osobnost, opora tehdejšího prezidenta Billa Clintona, byla od roku 1993 velvyslankyní Spojených států amerických v OSN. Roku 1997 byla jmenována do funkce ministryně zahraničních věcí Spojených států jako první žena v historii USA. Během jejího funkčního období byla Česká republika, Polsko a Maďarsko přijato do NATO. V roce 1997 jí udělil prezident republiky Václav Havel Řád bílého lva I. třídy.

Václav Boštík in memoriam

Čestný člen správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových

(1913 - 2005)

Český malíř, grafik, ilustrátor, člen Umělecké besedy, zakládající člen skupiny UB 12.

Václav Boštík představuje vrcholnou hodnotu v novodobém malířství. Jeho umění se vyvíjelo od realistických obrazů přes zaujetí abstrakcí až k pozdním dílům, v nichž  překonává hranice výtvarných žánrů. Jeho obrazy přesahují dokonce i hranice umění, blíží se mystice i vědě, působí jako výsledky neobyčejně vnímavého snění a snahy o uchopení principu a tajemství celého vesmíru.

Je zastoupen ve sbírkách NG Praha, MG Brno, GHMP, ČMVU v Praze, Menil Foundation, Houston, ve sbírkách řady OG a Státních galerií u nás a ve sbírkách moderního umění v řadě evropských států. Kromě malování vytvořil Václav Boštík v letech 1955 až 1959 s Jiřím Johnem i unikátní pražský památník obětem holocaustu. Na zdi Pinkasovy synagogy napsali 77 297 jmen nacistických obětí. V roce 2004 získal cenu od ministra kultury a medaili za zásluhy od prezidenta republiky.Hlavní navigace: