Oslavy svátku svatého Mikuláše v Museu Kampa

Museum Kampa dlouhodobě spolupracuje s Klokánkem Hostivice a zve tamní děti na různé speciální prohlídky a workshopy. Naši malí kamarádi tedy v průběhu celého roku přicházeli na Kampu, aby si s námi povídali o umění, hráli si a samozřejmě také tvořili svá vlastní umělecká dílka a díla. Tato spolupráce v roce 2008 vyvrcholila 6. prosince, kdy do Musea Kampa přišly všechny děti z Klokánku, aby společně s námi a dalšími návštěvníky musea oslavily svátek svatého Mikuláše.

Program byl opravdu nabitý, takže bylo na co se těšit. Nejprve začaly děti zdobit velký vánoční stromeček umístěný na nádvoří musea vlastnoručně vyrobenými ozdobami. Za chvíli už byl stromeček zkrášlen třpytivými ozdobami ve tvaru dárečku, mašle či abstraktního útvaru. Po celou dobu nás provázela moderátorská dvojka Adéla a František ze skupiny MYŠ a MAŠ, která nám všem pomohla svými písničkami a tanečními úkoly zahřát se.

Pozdravit děti a pohovořit o Vánocích přišel dokonce i starosta Prahy 1 Petr Hejma, který slavnostním rozsvícení stromku zahájil oslavy svátku svatého Mikuláše v Museu Kampa. Dalších pár slov pak pronesl bratr Marek, farář katolické církve, aby nám připomněl, že smyslem Vánoc nejsou dárky, které se dají zabalit do lesklého balícího papíru, ale to, že lidé, kteří se mají rádi, si mohou navzájem věnovat svůj volný čas a užít si jeden druhého.

My jsme si s dětmi mikulášský večer tedy rozhodně užili! Uvnitř musea nás čekal koncert a na programu byly samozřejmě vánočně laděné skladby a koledy. Už jsme se ale báli, že na děti zapomněl Mikuláš se svými pomocníky. Hned po koncertu ale i s anděly a čerty dorazil, aby zjistil, které děti byly hodné a co by ve svém chování doma mohly vylepšit. Andělé před Mikulášem děti samozřejmě chválili a i čerti, kteří původně vypadali strašidelně, se nakonec nechali anděly přesvědčit a namísto brambor dětem nadělili hezké dárky.

Po rozdávání dárečků dětem samozřejmě vyhládlo, takže naše malé hosty čekalo občerstvení, například vánoční perníčky, které si mohli sami i barevně ozdobit. Na celé krásné odpoledne budeme dlouho vzpomínat a už se těšíme na další společné zážitky.

Anna Minaříková