jan a meda mládkovi

“Vydrží-li kultura, přežije národ.”

Jan Mládek

Meda Mládková se narodila v Zákupech. V roce 1946 odešla do Švýcarska, kde vystudovala ekonomii v Ženevě a spolu s dalšími československými exulanty vydávala časopis Současnost. Poté se v Paříži věnovala studiu dějin umění na pařížské Sorbonně a v l´École du Louvre. Meda Mládková založila první československé exilové nakladatelství – Edition Sokolova, kde vydala první knihu o Toyen, napsanou André Bretonem, básně Ivana Blatného a Peroutkova díla.

Jan Mládek se narodil roku 1912 v Polsku a vystudoval universitu v Praze. V roce 1939 odešel do Anglie a studoval v Londýně u lorda Keynese. V USA na přání prezidenta Beneše pracoval na přijetí Marshallova plánu. Po roce 1945 byl jedním z prvních guvernérů Mezinárodního měnového fondu. Meda a Jan Mládkovi se seznámili v roce 1953 v Paříži a v roce 1960 se usadili ve Washingtonu. Během společného života neustále podporovali československé umělce a vybudovali rozsáhlou uměleckou sbírku, na jejímž počátku stál malý obrázek Františka Kupky.

Jan Mládek zemřel těsně před revolucí v roce 1989, a tak se již sama Meda Mládková, v souladu s přáním svého muže, rozhodla věnovat celou sbírku Městu Praze a rekonstruovat pro ni budovu Sovových mlýnů. Nyní se tak konečně sen Medy a Jana Mládkových plní v podobě Musea Kampa.