Roland Emile Kuit skladatel | umělec zvuku | autor | lektor

23. 6. 19:30 hod.

Roland Emile Kuita, skladatele moderní hudby a zvukového umění, nejlépe popisuje termín badatel zvuku. Svým výzkumem, bádáním a experimenty posouvá hranice elektroakustiky.

Rolanda E. Kuita fascinuje fenomén zvuku již od dětství. V přítomnosti hudebních nástrojů, např. koncertního křídla, houslí, kontrabasu, trombónu a kytar, začal experimentovat s jejich zvuky a s magnetofonem. V té době mu bylo šest let. Tyto dětské hry zformovaly koncepční myšlenkové schéma pro jeho další život: experimentální zvuk, zvukový experiment. V raném věku začal Kuit hrát na flétnu a později byl přijat ke studiu na Královské konzervatoři v Haagu, kde pokračoval ve zvukovém průzkumu nekonvenčních technik hry na flétnu. Zde se seznámil s hudbou Karlheinze Stockhausena, Luigi Nona, Beria, Dicka Raaijmakerse a jiných skladatelů elektronické hudby. Protože narazil v akustické hudbě na jistá omezení, koupil si svůj první syntetizátor: ARP 2600.

V tomto okamžiku učinil Kuit rozhodující krok ve své kariéře - zapsal se na prestižní Sonologický institut při Utrechtské univerzitě v Nizozemí (1981-1985). Stalo se tak v době soumraku formalismu; vznikla nutnost zkoumání serialistické hudby a nových způsobů vytváření zvuku. Pod vlivem skladatele Gottfrieda Michaela Koeniga se tento postformální rámec otevřel experimentům. Kuit studoval analogovou a digitální zvukovou vědu a pokračoval se syntetickými a studiovými technikami pod křídly Stana Tempelaarse a Jaapa Vinka. Na IRCAM v Paříži v roce 2000 Kuit zažíval nové způsoby akustické kompozice a výzkumu fyzického modelování spektrální hudby. Ještě předtím se mu podařilo vytvořit virtuální smyčcový kvartet pomocí analogové digitální syntézy. Analogické syntetizované zvuky mají v sobě cosi živého díky chování přístroje, zatímco zvuk vytvořený digitálně se jeví jaksi staticky. Proto Kuit využil své znalosti a aplikoval své techniky na digitální sféru. Způsob morfózy různých technik a tvarování algoritmů se stal typickým rysem Kuitova díla. Dnes jeho práce překlenuje široký rozsah kompozice přes zvukové umění; zvukové a architektonické instalace; přes spolupráci s experimentálními umělci, designéry a vědci; až po elektroakustické improvizace naživo. Zkoumání, imaginace a technické asociace vedly Kuita k napsání několika knih o kombinování technik syntézy. Díky výuce na několika univerzitách a tvorbě rozhlasových programů o elektronické hudbě získal platformu pro sdělování svých konceptuálních světů.

Roland E. Kuit se umělecky uplatňuje na jevištích koncertních hal i v galeriích a muzeích. Jeho knihy, hudbu a zvukové umění publikuje Donemus, vydavatelství dánské současné klasické hudby. V současné době jeho hudba hraje na palubě vesmírné mise NASA OSIRIS-REx, která byla vypuštěna 8. září 2016 a k asteroidu 101955 Bennu by měla dorazit v roce 2018.