HISTORIE VÝSTAV:

Historie výstav 2008
matasova ctverecky

Adéla Matasová: Mluv ke mně

Adéla Matasová má za sebou složitý umělecký vývoj. Vždycky byla přístupná nezvyklým metodám. V šedesátých letech zaujala imaginativními kresbami Subjektivních krajin.

Brzy soustředila svou pozornost k reliéfům, ve kterých kombinovala různé techniky, především syntetické pryskyřice a papírovou hmotu, do které se promítaly určité procesy, pohyb i zastavení. V devadesátých letech začala pracovat s kovy a zrcadlovými plochami. Ve svých projektech využívala umělého i přírodního osvětlení, odrazů slunečních paprsků i krajinných panoramat a také zvuku, který na některých jejích instalacích vznikal třeba působením větru. V posledních letech dospěla ke kinetickým objektům, ve kterých je naprogramován pohyb – například světelných bodů. Stále častěji sahá ke složitějším počítačovým programům, které řídí složitý pohyb objektů.

Výstavní projekt Mluv ke mně, který autorka připravila pro prostor konírny Musea Kampa, zahrnuje starší i nová díla, která však tvoří vyvážený celek. Adéla Matasová se také inspiruje současnou technikou, vytváří například monumentální fotomontáže, ve kterých pracuje s futuristickými ekologicky laděnými vizemi. Někdy jsou její objekty interaktivní, reagují na přítomnost či pohyb diváků. V expozici přichystané pro Museum Kampa se objevují světelné kinetické objekty, série fotografií a interaktivní objekty z posledních let, z nichž s některými se na výstavách setkáváme poprvé.

4. - 30. září 2008, konírna

kafka borges vanarsky

Kafka - Borges - Jack Vanarsky

Tato instalace v sobě snoubí dva rozdílné, ale svou podstatou sobě velice blízké světy, myšlenky a filosofické metody Franze Kafky a Jorgeho Luise Borgese. Instalace umělce Jacka Vanarskyho představuje pracovnu spisovatele vyzdobenou portréty těchto renomovaných umělců.

Tuto výstavu podpořila organizace CULTURESFRANCE - Ministerstvo evropských a zahraničních věcí (avec le soutien de CULTURESFRANCE-Ministère des Affaires étrangères et éuropéennes).

Museum Kampa a organizátoři výstavy by rádi poděkovali panu Danielovi Biguine, který zajistil přepravu a pojištění Vanarskyho děl.

Výstava je uspořádána ve spolupráci s I. Bienale Kafka/Borges - Praha/Buenos Aires, mezinárodním symposiem, které proběhne současně na několika místech v Praze od 22. do 24. dubna 2008. Toto symposium pořádá Společnost Franze Kafky ve spolupráci s Fundación Internacional Jorge Luis Borges.

Pro více informací o tomto symposiu prosím navštivte
www.kafka-borges.cz
Společnost Franze Kafky najdete pod odkazem
www.franzkafka-soc.cz

23. dubna - 1. května 2008, malá galerie Musea Kampa

Obrázek

hamanaka tachibana

Suibokuga & Shigarakiyaki - Ohgen Hamanaka a Kouichirou Tachibana

Akemi Yasuo společně s Museem Kampa představují společnou výstavu mistra Suibokugy japonské tušové malby Ohgena Hamanaky a mistra japonské keramiky Shigarakiyaki Kouichirou Tachibany, seznámit českou veřejnost s tímto uměním. Hamanakova tušová malba vzbuzuje zcela jiné pocity a dojmy než díla předchozí doby. Působí přátelsky, jsou prodchnuta blízkostí a probouzejí vzpomínky.

Díla Ohgena Hamanaky, který je současně malířem a architektem, odrážejí jeho schopnost pozorovat a reflektovat svoji náklonnost k přírodě. Jeho umění tuto schopnost transformuje v tušovou malbu, jež svou vřelostí a opravdovostí přitahuje okolí. Prostřednictvím Hamanakových děl tak můžeme vnímat nejen jeho citlivost k věcem, ale i jeho radost z prostého pozorování krajiny.

Tachibanova díla nepopírají teplo hlíny, naopak, umělec jej klade do naší bezprostřední blízkosti v každodenním životě a učí nás společnému soužití. Již na první pohled nám dokonce i nepravidelná nádoba přilne k srdci a tato náklonnost jejím užíváním neustále roste. Uvědomujeme si její jedinečnost jako jediné svého druhu na tomto světě. V současnosti se Tachibana nevěnuje pouze keramické tvorbě, ale v souladu se svým krédem „Hlínou, keramikou blíže k srdci” se soustřeďuje na výchovu a vzdělávání, a poskytuje tak člověku dnešní doby onu kýženou léčivou atmosféru. Pokud by více lidé cítilo z jeho děl teplo hlíny a země, vůni a chuť větru, pokud by se díky jeho dílům v lidském srdci rozhostil klid a mír, pak by Tachibanova snaha nebyla marná. Bylo by to požehnání.

5. - 20. května 2008, Malá galerie

obrazy - safet zec

Obrazy - Safet Zec

Safet Zec se narodil v Rogatici v bývalé Jugoslávii, studoval na Akademii výtvarných umění v Bělehradě. Cestoval po Itálii, okouzlily ho hlavně Benátky, kde se usadil a kde dodnes žije. Věnuje se hlavně krajině se stopami civilizace, ztvárňuje také figurální motivy. Jeho technicky dokonalé kresby i olejomalby dosahují atmosféry, v níž autor navazuje na italský magický realismus počátku 20. století. Jeho tvorba má v sobě zvláštní tajemství. V museu Kampa se představí výběrem z kreseb a komorních obrazů.

4. dubna - 11. května 2008, Museum Kampa, konírna

aija zarina

Moje cesta - Aija Zariņa

Výstava představí dílo Lotyšské umělkyně Aiji Zariny.
"Její umění začalo klasickým modernismem – syntézou kubismu a fauvismu, díky němuž tvorba jejích prvních deseti let obsahuje schematicky tvořené, geometricky figurativní kresby s čistými, zářivými, kontrastujícími lokálními barvami. Její kresba je zajímavá zmnožením významových rovin – v detailech postav jsou zašifrována symbolická znamení. Ta většinou vyjadřují ženskou sexualitu."

7. února - 23. března 2008, Museum Kampa